WP e-Commerce - en to es translation catalogue (1287 entries)

en:  &nbsp; Shipping: %s
es:  &nbsp; Envío: %s

en:  - Choose a Shipping Rate
es:  - Elija Tarifa de Envío

en:  - Shipping: %s
es:  - Envío: %s

en:  Show N/A when No Image Available
es: Mostrar N/A cuando No haya Imagen Disponible

en:  You don't have the Members and Capabilities plugin installed, to start managing your users and creating subscription for you site visit: <a href="http://staging.getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>
es: No tiene intalado el plugin de "Members and Capabilities', para empezar a gestionar sus usuario y crear suscripciones en su sitio web visite: <a href="http://staging.getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Actualizaciones Premium</a>

en:  and above
es: y superior

en:  does not support products without a weight set. Please either disable shipping for this product or give it a weight
es: no se admiten productos que no se les haya puesto un peso. Por favor, deshabilite el envío para este producto o introduzca su peso

en:  from %s
es:  desde %s

en:  g
es: gr.

en:  lbs.
es: libras

en: %1$s (estimated delivery time: %2$d business day) | %1$s (estimated delivery time: %2$d business days)
es[0]: %1$s (tiempo estimado de envío: %2$d día hábil)
es[1]: %1$s (tiempo estimado de envío: %2$d días hábiles)

en: %d item | %d items
es[0]: %d artículo
es[1]: %d artículos

en: %d topic | %d topics
es[0]: %d tema
es[1]: %d temas

en: %s Checkout field added. | %s Checkout fields added.
es[0]: %s Campo de Caja añadido
es[1]: %s Campos de Caja añadidos

en: %s Item | %s Items
es[0]: %s Producto
es[1]: %s Productos

en: %s Purchase Log deleted. | %s Purchase Logs deleted.
es[0]: %s Registro de Pedido eliminado.
es[1]: %s Registros de Pedidos eliminados.

en: %s Purchase Log updated. | %s Purchase Logs updated.
es[0]: %s Registro de compra actualizado.
es[1]: %s Registros de compras actualizado.

en: %s Setting option deleted. | %s Setting option deleted.
es[0]: %s Opción de ajuste borrado.
es[1]: %s Opciones de ajuste borrados.

en: %s Setting options updated. |  %s Settings options updated.
es[0]: %s Opcion de ajuste actualizada.
es[1]: %s Opciones de ajustes actualizadas.

en: %s Shipping option updated. | %s Shipping option updated.
es[0]: %s Opción de Envío actualizada
es[1]: %s Opciones de Envío actualizadas

en: %s ago
es: Hace %s

en: %s cannot be shipped to %s. To continue with your transaction please remove this product from the list below.
es: %s no puede ser enviado a %s. Para continuar con la transacción, por favor elimine este producto de la lista de abajo.

en: %s is out of stock
es: %s está sin stock

en: %s of them is reserved for pending or recently completed orders. | %s of them are reserved for pending or recently completed orders.
es[0]: %s está reservado para pedidos pendientes o completados recientemente.
es[1]: %s están reservados para pedidos pendientes o completados recientemente.

en: %s pending
es: %s pendiente

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
es[0]: %s product no actualizado, alguien lo está editando.
es[1]: %s productos no actualizados, alguien los está editando.

en: %s variant item in stock. | %s variant items in stock.
es[0]: %s Variante en stock
es[1]: %s Variantes en stock

en: &laquo; First
es: &laquo; Primera

en: &lt; Previous
es: &lt; Anterior

en: (leave all unchecked if you want to display all)
es: (déjelo todo sin marcar si quiere que se muestren todos)

en: (no title)
es: (sin título)

en: * For Negotiated rates, you must enter a UPS account number and select "Show UPS negotiated rates"
es: * Para Tarifas Negociadas, debe introducir un número de cuenta UPS y seleccionar "Mostrar UPS Tarifas Negociadas"

en: + Add New Form Set
es: + Añadir Formulario

en: + Add level
es: + Añadir nivel

en: + New Currency
es: + Nueva Divisa

en: 1. The actual services quoted to the customer during checkout will depend on the destination country. Not all methods are available to all destinations.
es: 1. El presupuesto de servicios real durante el pago del cliente dependerá del país de destino. No todos los métodos están disponibles para todas los destinos.

en: 2. Each product must have a valid weight configured. When editing a product, use the weight field.).
es: 2. Cada producto debe tener un peso válido configurado. Cuando edite el producto, use el campo de peso.).

en: 3. To ensure accurate quotes, each product must valid dimensions configured. When editing a product, use the height, width and length fields.
es: 3. Para asegurar unas cuotas precisas, cada producto debe tener configuradas unas dimensiones válidas. Cuando edita un producto, establezca los campos de altura, anchura y largo.

en: 4. The combined dimensions are estimated by calculating the volume of each item, and then calculating the cubed root of the overall order volume which becomes width, length and height.
es: 4. Las dimensiones combinadas se estiman mediante el cálculo del volumen de cada elemento y, a continuación, el cálculo de la raíz cúbica del orden superior que se convierte en anchura, longitud y altura.

en: 5. If no product dimensions are defined, then default package dimensions of 100mm x 100mm x 100mm will be used.
es: 5. Si no se definen ningunas dimensiones para el producto, se usarán las dimensiones por defecto 100 x 100 x 100 mm.

en: <a href="%s" class="button">Backup Your WordPress Theme</a>
es: <a href="%s" class="button">Copia de seguridad de su Tema WordPress</a>

en: <a href="%s" class="button">Flush Theme Cache</a>
es: <a href="%s" class="button">Flush de la caché del Theme</a>

en: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'>About the Categories Page</a>
es: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/categories/'>Sobre la página de categorías</a>

en: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'>Marketing Options</a><br />
es: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/marketing'>Opciones de Marketing</a><br />

en: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'>About the Products Page</a>
es: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/products'>Sobre la página de productos</a>

en: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'>About the Sales Page</a>
es: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/sales/'>Sobre la página de ventas</a>

en: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'>About the Variations Page</a>
es: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/building-your-store/variations/'>Sobre la página de variantes</a>

en: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/store-settings/general/'>General Settings</a><br /> <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/store-settings/checkout/'>Checkout Options</a> <br />
es: <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/store-settings/general/'>Ajustes Generales</a><br /> <a target='_blank' href='http://staging.getshopped.org/resources/docs/store-settings/checkout/'>Opciones de Caja</a> <br />

en: <hr>Total Shipping: %s
es: <hr>Total del Envío: %s

en: <p> To create a preview on your restricted page put this shortcode at the top of your page. you can include html within this short code to display things like images
es: <p> Para crear una previsualización de la página restringida, ponga este código de acceso en la parte superior de la página. Puede incluir html en este código de acceso para mostras cosas como imágenes

en: <p>You can import your products from a comma delimited text file.</p><p>An example of a csv import file would look like this: </p><p>Description, Additional Description, Product Name, Price, SKU, weight, weight unit, stock quantity, is limited quantity</p>
es: <p>Puedes importar los productos desde un archivo de texto delimitado por comas.</p><p>Un ejemplo de un archivo de importación CSV sería: </p><p>Descripción, Descripción adicional, nombre del producto, precio, SKU, peso, unidad de peso, cantidad de stock</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
es: <strong>ERROR</strong>: No fue posible realizar el registro... por favor pongase en contacto con el <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
es: <strong>ERROR</strong>: Por favor, introduzca un nombre de usuario.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
es: <strong>ERROR</strong>: Por favor, introduzca un E-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
es: <strong>ERROR</strong>: El E-mail &#8217;t no es correcto.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
es: <strong>ERROR</strong>: Este E-mail ya esta registrado, por favor elija uno nuevo.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
es: <strong>ERROR</strong>: Este nombre de usuario ya esta registrado, por favor elija otro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid.  Please enter a valid username.
es: <strong>ERROR</strong>: Este nombre no es valido.  Por favor introduzca un nombre valido.

en: <strong>Note:</strong> Due to a current PayPal limitation, when a purchase is made using a coupon we cannot send a detailed list of items through for processing. Instead we send the total amount of the purchase so the customer will see your shop name and the total within PayPal.
es: <strong>Nota:</strong> Por motivos de una limitación de PayPal, cuando una compra se hace usando un cupón no podemos enviar una lista detallada de los artículos para ser procesada. En su lugar enviamos la cantidad final de la compra de modo que el cliente verá el nombre de su tienda y el total en PayPal.

en: <strong>Store Settings</strong>: You have set 'users must register before checkout', for this to work you need to check 'Anyone can register' in your WordPress <a href="%1s">General Settings</a>.
es: <strong>Ajustes Tienda</strong>: Se ha establecido "los usuarios deben registrarse antes del pago", y para que esto funcione es necesario comprobar "Cualquiera puede registrarse" en  WordPress <a href="%1s">Ajustes Generales</a>.

en: <strong>WP e-Commerce is ready</strong>. If you plan on editing the look of your site, you should <a href="%1s">update your active theme</a> to include the additional WP e-Commerce files. <a href="%2s">Click here</a> to ignore and remove this box.
es: <strong>WP e-Commerce está listo</strong>. Si usted planea editar la apariencia de su sitio, usted debe  <a href="%1s">actualizar el Tema activo</a> para incluir los archivos adicionales de WP e-Commerce <a href="%2s">Haga clic aquí</a> para ignorar y eliminar esta casilla.

en: <strong>Your WP e-Commerce data needs to be updated</strong>. You've upgraded from a previous version of the WP e-Commerce plugin, and your store needs updating.<br>You should <a href="%1s">update your database</a> for your store to continue working.
es: <strong>Sus datos de WP e-Commerce necesitan ser actualizados</strong>. Ha actualizado desde una versión anterior del plugin WP e-Commerce, y su tienda necesita una actualización.<br>Debe <a href="%1s">actualizar la base de datos</a> para que la tienda siga funcionando.

en: API Key Reset
es: Restablecer Clave API

en: API Key:
es: Clave API:

en: API Password
es: Contraseña API

en: API Password:
es: Contraseña API:

en: API Signature
es: Firma API

en: API Signature:
es: Firma API:

en: API Username
es: Usuario API

en: API Username:
es: API Usuario:

en: Accepted Payment
es: Pago Aceptado

en: Actions
es: Acciones

en: Activate coupon on creation.
es: Activar cupón al crear.

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
es: Activa las vías de pago que pone a disposición de sus clientes mediante selección desplegable.

en: Active
es: Activo

en: Add
es: Añadir

en: Add ALL sale products
es: Añadir TODOS los productos a la venta

en: Add Conditions
es: Añadir Condiciones

en: Add Custom Meta
es: Añadir Meta Personalizado

en: Add Layer
es: Añadir Capa

en: Add New
es: Añadir Nuevo

en: Add New Condition
es: Añadir Nueva Condición

en: Add New Form Field
es: Añadir nuevo campo en el formulario

en: Add New Product
es: Añadir Nuevo Producto

en: Add New Product Category
es: Añadir Nueva Categoría de Producto

en: Add New Tax Band
es: Añadir Nuevo Grupo de Impuestos

en: Add New Tax Rate
es: Añadir Nueva Tasa de Impuestos

en: Add New Variation
es: Añadir Nueva Variante

en: Add New Variation/Set
es: Añadir Nueva Variante/Grupo

en: Add To Cart
es: Añadir al Carro

en: Add a buy now button
es: Añadir botón 'Comprar Ahora'

en: Add an add to cart button
es: Añadir botón 'Añadir al Carro'

en: Add more functionality to your e-Commerce site. Prices may be subject to change.
es: Añadir más funcionalidad a su sitio de comercio electrónico. Los precios pueden estar sujetos a cambios.

en: Add new Form Set
es: Añadir nuevo Formulario

en: Add new Product Tag
es: Añadir nueva Etiqueta de Producto

en: Add per product tax to tax percentage if product has a specific tax rate
es: Añadir el impuesto por producto al porcentaje de impuesto si el producto tiene una tasa de impuesto específica.

en: Add product
es: Añadir producto

en: Add quantity field to each product description
es: Añadir campo de cantidad a cada descripción de producto

en: Add sale products by category
es: Añadir venta de productos por categoría

en: Additional Checkout Fields
es: Campos de Pago/Caja Adicionales

en: Additional Description
es: Descripción adicional

en: Address
es: Dirección

en: Address 1
es: Dirección 1

en: Address 2
es: Dirección 2

en: Address:
es: Dirección:

en: Adds the 'How did you find out about us' drop-down option at checkout.
es: Añade '¿Cómo nos has conocido?" como opción desplegable en el pedido.

en: Adds the 'Share this link' item to the single products page.
es: Añadir 'Comparte este enlace' en la página del producto

en: Adds the 'Users who bought this also bought' item to the single products page.
es: Añade los 'Usuarios que compraron este artículo también compraron:' a la página del producto.

en: Adds the Facebook Like button on your single products page.
es: Añadir 'Me Gusta' de Facebook en la página del producto

en: Admin Menu
es: Menu Administración

en: Admin Menu Widget
es: Widget Administración Menú

en: Admin Report
es: Informe de Administración

en: Admin Settings
es: Ajustes de Administración

en: Advanced Rates:
es: Tarifas Avanzadas:

en: Advanced Settings
es: Ajustes Avanzados

en: Advanced Theme Settings
es: Ajustes avanzados del Tema

en: Advertising
es: Publicidad

en: Afghanistan
es: Afganistán

en: Afghanistan Afghani
es: Afganistán Afghani

en: Air Mail
es: Correo Aéreo

en: Albanian Lek
es: Lek albanés

en: Algeria
es: Argelia

en: Algerian Dinar
es: Argelia Dinar

en: All
es: Todo

en: All Categories
es: Todas las Categorías

en: All Markets
es: Todos los Mercados

en: All Product Categories
es: Todas las categorías de producto

en: All Product Tags
es: Todas las Etiquetas de Producto

en: All Products
es: Todos los productos

en: All Variations
es: Todas las Variantes

en: All services used if no services selected
es: Todos los servicios utilizados, si no hay servicios seleccionados

en: Allow users to comment on this Product.
es: Permitir a los usuarios comentar en este Producto.

en: Alt text for the product image, e.g. &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;
es: Texto alternativo para la imagen del producto, ejemplo:. &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;

en: American Samoa
es: Samoa americana

en: Amount
es: Cantidad

en: Angolan New Kwanza
es: Angola Nuevo Kwanza

en: Antarctica
es: Antartida

en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

en: Apply
es: Aplicar

en: Apply On All Products
es: Aplicar a Todos los Productos

en: Apply tax to Billing Address
es: Aplicar impuesto a la Dirección de Facturación

en: Apply tax to Shipping Address
es: Aplicar impuesto a la Dirección de Envío

en: Apply tax when Billing and Shipping Country is the same as Tax Rate
es: Aplicar impuestos cuando el pais de la factura y envío sea el mismo que el de la tasa de impuestos

en: Apply to Shipping
es: Aplicar al Envío

en: Apply to current variations?
es: ¿Aplicar las variantes actuales?

en: Arab Emirates Dirham
es: Emiratos Arabes Dirham

en: Argentine Peso
es: Argentina Peso

en: Armenian Dram
es: Armenia Dram

en: Aruban Guilder
es: Aruba Florín

en: At a Glance
es: De un vistazo

en: Australian Dollar
es: Australia Dólar

en: Avg Order
es: Pedido Promedio

en: Avg. Customer Rating
es: Media de calificacion de clientes

en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

en: Azerbaijanian Manat
es: Manat azerí

en: Bahamian Dollar
es: Bahamas Dólar

en: Bahrain
es: Baréin

en: Bahraini Dinar
es: Baréin Dinar

en: Bangladesh
es: Bangladés

en: Bangladeshi Taka
es: Bangladés Taka

en: Barbados Dollar
es: Barbados Dólar

en: Base City:
es: Ciudad Base:

en: Base Country/Region
es: País/Región Base

en: Base Zipcode/Postcode:
es: Código postal de origen:

en: Begins with
es: Comienza por

en: Belarus
es: Bielorrusia

en: Belarussian Ruble
es: Bielorrusia Rublo

en: Belgium
es: Bélgica

en: Belize
es: Belice

en: Belize Dollar
es: Belice Dólar

en: Bermuda
es: Bermudas

en: Bermudian Dollar
es: Bermudas Dólar

en: Bhutan
es: Bután

en: Bhutan Ngultrum
es: Bután Ngultrum

en: Billing Address
es: Dirección de Facturación

en: Billing City
es: Ciudad (facturación)

en: Billing Country
es: País (facturación)

en: Billing Details
es: Datos de Facturación

en: Billing Email
es: EMail (facturación)

en: Billing First Name
es: Nombre (factura)

en: Billing Last Name
es: Apellido (facturación)

en: Billing Phone
es: Teléfono (facturación)

en: Billing Post Code
es: Código postal (facturación)

en: Billing State
es: Provincia (facturación)

en: Boliviano
es: Bolivia Boliviano

en: Both
es: Ambos

en: Bottom
es: Abajo

en: Bouvet Island
es: Isla Bouvet

en: Brazil
es: Brasíl

en: Brazilian Real
es: Brasil Real

en: British Indian Ocean Territory
es: Territorio Británico del Océano Índico

en: Brunei Dollar
es: Dólar de Brunéi

en: Bulgarian Lev
es: Lev Búlgaro

en: Bulk Actions
es: Acciones en Bloque

en: Burundi Franc
es: Burundi Franco

en: Button Settings
es: Ajustes de Botón

en: Button Type
es: Tipo de Botón

en: Buy Now
es: Comprar Ahora

en: Buy Now Button only works for Paypal Standard, please activate Paypal Standard to enable this option.
es: El botón de Comprar Ahora solo funciona con PayPal Standard, por favor active PayPal Standard para habilitar esta opción.

en: Buyers Name:
es: Nombre Compradores:

en: By %s
es: Por %s

en: By Default Display Comments on
es: Por defecto mostrar comentarios en

en: By checking this box, the price rule you implement above will be applied to all variations that currently exist.  If you leave it unchecked, it will only apply to products that use this variation created or edited from now on.  Take note, this will apply this rule to <strong>every</strong> product using this variation.  If you need to override it for any reason on a specific product, simply go to that product and change the price.
es: Marcando esta casilla, las reglas de los precios que establezca más arriba se aplicarán a todas las variantes que ya existen. Si deja sin marcar esta casilla, sólo se aplicara a los productos que usen esta variante creados o editados desde este momento. Tenga en cuenta que esto aplicará esta regla a <strong>todos</strong> los productos que usen esta variante. Si necesita anularlo por algún motivo en algún producto en particular, simplemente vaya al mismo y cambie el precio.

en: CFP Franc
es: Franco CFP

en: Calculate
es: Calcular

en: Calculate Shipping Price
es: Calcular Precio de Envío

en: Cambodia
es: Camboya

en: Cameroon
es: Camerún

en: Canada
es: Canadá

en: Canadian Dollar
es: Canadá Dólar

en: Cancel
es: Cancelar

en: Cape Verde
es: Cabo Verde

en: Cape Verde Escudo
es: Cabo Verde Escudo

en: Card Type *
es: Tipo de Tarjeta *

en: Cart Items with Custom Files
es: Objetos del Carro con Archivos Personalizados

en: Cart Items with Custom Messages
es: Productos del Carro con Mensajes Personalizados

en: Cart Location
es: Posición del Carro

en: Catalog View
es: Vista Catálogo

en: Categories
es: Categorías

en: Category
es: Categoría

en: Category Image
es: Imagen de la Categoría

en: Category requires additional checkout form fields
es: La categoría requiere campos adicionales del formulario de pago

en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

en: Cayman Islands Dollar
es: Islas Caimán Dólar

en: Central African Republic
es: República Centroafricana

en: Check MIME types on file uploads
es: Compruebe los tipos MIME de la carga de archivos

en: Check Out Form Fields updated.
es: Campos del Formulario de Pedido actualizados

en: Check or uncheck variation boxes and then click Update Variations to add or remove variations.
es: Marque o desmarque las casilla de Variantes y haga clic en Actualización de Variantes para añadir o eliminar las mismas.

en: Checkout
es: Validar y Pagar

en: Checkout Page Settings
es: Ajustes página de pago

en: Checkout Settings
es: Ajustes de Caja

[ctx: Checkout settings tab in Settings->Store page]
en: Checkout
es: Pedido

en: Chilean Peso
es: Chile Peso

en: Choose a downloadable file for this product:
es: Elige un archivo descargable para este producto:

en: Choose a downloadable file for this variation
es: Elige un archivo descargable para esta variante

en: Choosing "Yes" means that thumbnails are cropped to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
es: Eligiendo "Si" las miniaturas se recortan a las dimensiones exactas (normalmente las miniaturas son proporcionales)

en: Christmas Island
es: Islas Christmas

en: City
es: Ciudad

en: City:
es: Ciudad:

en: Clear cart
es: Limpiar Carro

en: Click Here
es: Click aquí

en: Click and Drag to Order Checkout Fields
es: Haga click y arrastre a los campos de caja del pedido

en: Click to download
es: Click para descargar

en: Closed Order
es: Pedido Terminado

en: Closed sale | Closed sales
es[0]: Venta cerrada
es[1]: Ventas cerradas

en: Cocos (Keeling) Islands
es: Islas del Coco

en: Colombian Peso
es: Colombia Peso

en: Column (%s)
es: Columna (%s)

en: Comment Settings
es: Ajustes de comentarios

en: Commercial Address
es: Dirección comercial

en: Comoros
es: Comoras

en: Comoros Franc
es: Comoras Franco

en: Complete this form to include a personalized message with your purchase.
es: Rellene este formulario para incluir un mensaje personalizado con su compra.

en: Conditions
es: Condiciones

en: Confirm Payment
es: Confirmar Pago

en: Contains
es: Contiene

en: Continue Shopping
es: Continuar Comprando

en: Convert to
es: Convertir a

en: Cook Islands
es: Islas Cook

en: Cost before shipping:
es: Coste previo al envío:

en: Costa Rican Colon
es: Costa Rica Colón

en: Could not insert product into the database
es: No se pudo insertar el producto en la base de datos

en: Could not update product in the database
es: No se pudo actualizar la base de datos del producto

en: Country
es: País

en: Country:
es: País:

en: Coupon
es: Cupón

en: Coupon Code
es: Código Cupón

en: Coupon is not valid.
es: El Cupón no es válido.

en: Coupons
es: Cupones

en: Credit Card Expiry *
es: Fecha Caducidad Tarjeta Crédito*

en: Credit Card Number *
es: Número Tarjeta Crédito *

en: Croatia
es: Croacia

en: Croatian Kuna
es: Croacia Kuna

en: Crop Thumbnails
es: Recortar Miniaturas

en: Cuban Peso
es: Cuba Peso

en: Currency Converter
es: Conversor de Moneda

en: Currency Settings
es: Opciones de Moneda

en: Currency Sign Location
es: Ubicación Signo de Moneda

en: Currency Type
es: Tipo de Moneda

en: Currency type
es: Tipo de Moneda

en: Current Month
es: Mes Actual

en: Custom Messages
es: Mensajes Personalizados

en: Custom Meta
es: Meta Personalizado

en: Custom Tax Band
es: Grupo de Impuesto personalizado

en: Custom thumbnail size for this image on the main Product Page
es: Tamaño personalizado de miniatura para esta imagen en la página principal de producto

en: Customer Details
es: Detalles del Cliente

en: Customer Type
es: Tipo de Cliente

en: Cyprus
es: Chipre

en: Cyprus Pound
es: Chipre Libra

en: Czech Koruna
es: Chequia Corona

en: Czech Rep.
es: República Checa

en: Danish Krone
es: Corona Danesa

en: Date
es: Fecha

en: Date / Time
es: Fecha / Hora

en: Deactivate coupon after it has been used.
es: Desactivar cupón una vez que se ha usado.

en: Dear CustomerWe are pleased to advise you that your order has been updated and your downloads are now active.Please download your purchase using the links provided below.[download_links]Thank you for your custom.
es: Estimado cliente nos complace notificarle que su pedido ha sido actualizado y que sus descargas están ahora activas. Por favor descargue su compra usando los enlaces que se muestran a continuación.
    [download_links]
    Gracias por su pedido.

en: Decimal separator
es: Separador Decimal

en: Default Product Group Thumbnail Size
es: Tamaño por defecto de la Miniatura de Grupo de Producto

en: Default Product Thumbnail Size
es: Tamaño por defecto de la Miniatura de Producto

en: Default View
es: Vista por Defecto

en: Delete
es: Borrar

en: Delete Image
es: Eliminar Imagen

en: Delete this log
es: Eliminar este historial

en: Delivery State
es: Provincia de Envío

en: Democratic Republic of Congo
es: República Democrática del Congo

en: Denar
es: Dinar

en: Denmark
es: Dinamarca

en: Description
es: Descripción

en: Destination Type
es: Tipo de Destino

en: Details
es: Ver Detalles

en: Disable link in Title
es: Desactivar enlace en el Título

en: Disabled
es: Desactivado

en: Discount
es: Descuento

en: Discounted Price
es: Precio Rebajado

en: Discover
es: Descubrir

en: Display "+ Postage & Tax"
es: Mostrar "+ Franqueo & Impuestos"

en: Display "Add To Cart" Button
es: Mostrar botón "Añadir al Carro"

en: Display "More Details" Button
es: Mostrar botón "Más Detalles"

en: Display Category Shortcode
es: Mostrar "Código de Acceso" de la Categoría

en: Display Category Template Tag
es: Mostrar etiqueta de la plantilla de categoría

en: Display Cross Sales
es: Mostrar Venta Cruzada

en: Display Description
es: Mostrar Descripción

en: Display Facebook Like
es: Mostrar 'Me Gusta' de Facebook

en: Display Fancy Purchase Notifications
es: Mostrar aviso: Seguir Comprando / Validar Compra al incluir un producto en el Carro

en: Display Featured Product above Product Pages
es: Mostrar Producto Destacado sobre las Páginas de Productos

en: Display How Customer Found Us Survey
es: Mostrar encuesta de "Cómo nos encontró"

en: Display Name
es: Muestra Nombre

en: Display Variations
es: Mostrar Variantes

en: Display per item shipping
es: Mostrar envío para cada artículo

en: Disregard Shipping for this Product
es: Ignorar el Envío para este Producto

en: Djibouti Franc
es: Djibouti Franco

en: Does not contain
es: No contiene

en: Dollar
es: Dólar

en: Dominican Peso
es: Rep. Dominicana Peso

en: Dominican Republic
es: República Dominicana

en: Don't have a USPS API account ?
es: ¿No tiene una cuenta API de USPS?

en: Don't have an API login/ID ?
es: ¿No tiene un API login/ID?

en: Donation
es: Donación

en: Donations Widget
es: Widget de Donaciones

en: Download CSV
es: Descargar DSV

en: Downloads Left
es: Descargas Restantes

en: Downloads for this log have been released.
es: Descargas para este registro han sido habilitadas

en: Draft
es: Borrador

en: Drag
es: Arrastrar

en: Drag &amp; Drop
es: Arrastrar &amp; Soltar

en: Drag to a new position
es: Arrastrar a nueva posición

en: Dropoff Type
es: Tipo de devolución

en: Due to a problem in WordPress Permalinks and Custom Post Types, WP e-Commerce encourages you to refresh your permalinks a second time. (for a more geeky explanation visit <a href="%s">trac</a>)
es: Debido a un problema en los Permalinks y los posts de tipo personalizado de WordPress, WP e-Commerce recomienda encarecidamente a actualizar sus permalinks una segunda vez. (para una explicación más detallada visite <a href="%s">trac</a>)

en: East Caribbean Dollar
es: Dólar del Caribe Oriental

en: East Carribean Dollar
es: Dólar del Caribe del Este

en: East Timor
es: Timor Oriental

en: Edit
es: Editar

en: Edit &#8220;%s&#8221;
es: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Edit Product
es: Editar Producto

en: Edit Product Category
es: Editar Categoría de Producto

en: Edit Tag
es: Editar Etiqueta

en: Edit Variation
es: Editar Variante

en: Edit this product
es: Editar este producto

en: Egypt
es: Egipto

en: Egyptian Pound
es: Egipto Libra

en: Empty Your Cart
es: Vaciar Carro

en: Enable Comments
es: Habilitar Comentarios

en: Enable Free Shipping Discount
es: Activar Envío Gratuito por cantidad de compra

en: Enable Shipping Same as Billing Option:
es: Activar la opción datos de Envío igual que datos de Facturación

en: Ends with
es: Termina en

en: Enter coupon code
es: Introduzca el código del cupón

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
es: Introduzca las instrucciones de pago que desea mostrar a sus clientes cuando realizan una compra

en: Enter your API Username and API Key below.
es: Introduzca su usuario API y clave API abajo.

en: Enter your API name and key to release it from an old site that you no longer use.
es: Introduzca su nombre y clave API para liberarla de un sitio antiguo que ya no use.

en: Enter your email address
es: Introduzca su Email

en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

en: Eritrean Nakfa
es: Eritrea Nafka

en: Error Number:
es: Número de Error:

en: Error updating product
es: Error actualizando producto

en: Error: some files could not be copied. Please make sure that theme folder is writable.
es: Error: no se han podido copiar algunos archivos. Por favor, asegúrese de que la carpeta del Tema es escribible.

en: Error: you don't have required permissions to edit this product
es: Error: no tiene permisos para editar este producto.

en: Estonian Kroon
es: Estonia Kroon

en: Ethiopia
es: Etiopía

en: Ethiopian Birr
es: Etiopía Birr

en: Existing Customer
es: Otro Cliente

en: Expiry
es: Caducidad

en: Express Post
es: Correo Express

en: Express Post International
es: Correo Exprés Internacional

en: External Link
es: Enlace Externo

en: External Link Target
es: Destino del Enlace Externo

en: External Link Text
es: Texto del Enlace Externo

en: External Shipping Calculators
es: Calculadoras de Envío Externas

[ctx: External product link target]
en: Default (set by theme)
es: Por Defecto (establecido por el tema)

en: Falkland Islands
es: Islas Falkland

en: Falkland Islands Pound
es: Islas Fakland Libra

en: Faroe Islands
es: Islas Feroe

en: Featured
es: Destacado

en: Fiji Dollar
es: Fiji Dólar

en: File Names
es: Nombres de Archivo

en: File(s) attached:
es: Archivo(s) adjunto(s):

en: Filter
es: Filtrar

en: Final Total
es: Total Final

en: Financial Year End
es: Cierre del Ejercicio Contable

en: Finland
es: Finlandia

en: First Class Mail Type
es: Tipo de Correo First Class

en: First Name
es: Nombre

en: First Page
es: Primera Página

en: Fix Product Group Permalinks
es: Fijar Permalinks de Grupo de Productos

en: Flat Rate Settings
es: Ajustes Tarifa Fija

en: For More Information
es: Para Más Información

en: For each column, select the field it corresponds to in 'Belongs to'. You can upload as many products as you like.
es: Para cada columna, seleccione el campo al que correponde en "Pertenece a". Puede subir tantos productos como desee.

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
es: Por ejemplo, aquí es donde el propietario de la Tienda puede poner su cuenta bancaria o la dirección para que el cliente puede realizar el pago manual.

en: For more information visit our documentation page.
es: Para más información visite nuestra página de documentación.

en: Force users to use SSL
es: Forzar a los usuarios a usar SSL

en: Form Fields
es: Campos del Formulario

en: France
es: Francia

en: Francs
es: Francos

en: Free Shipping
es: Envío Gratuíto

en: Free shipping
es: Envío Gratuito

en: French Southern Territories
es: Tierras Australes y Antárticas Francesas

en: From
es: Desde

en: Full Size
es: Tamaño Completo

en: GST/Tax Rate
es: Impuestos (Ej. IVA)

en: Gabon
es: Gabón

en: Gallery Thumbnail Image Size
es: Tamaño de Miniaturas de la Galería

en: Gambian Dalasi
es: Gambia Dalasi

en: General Settings
es: Ajustes Generales

en: Georgian Lari
es: Georgia Lari

en: Germany
es: Alemania

en: Getshopped News
es: Noticias Getshopped

en: Ghanaian Cedi
es: Ghana Cedi

en: Gibraltar Pound
es: Gibraltar Libra

en: Go Back
es: Volver

en: Go to Checkout
es: Validar y Pagar Compra

en: Google Shipping Country
es: País de envío para Google

en: Grams
es: Gramos

en: Great Britain
es: Gran Bretaña

en: Greece
es: Grecia

en: Greenland
es: Groenlandia

en: Grenada
es: Granada

en: Grid View
es: Vista Cuadrícula

en: Guadeloupe (French)
es: Guadalupe (Francia)

en: Guam (USA)
es: Guma (EE. UU.)

en: Guatemalan Quetzal
es: Guatemala Quetzal

en: Guinea Franc
es: Guinea Franco

en: Guyana Dollar
es: Guyana Dólar

en: Haiti
es: Haití

en: Haitian Gourde
es: Haiti Gourde

en: Heading
es: Encabezado

en: Heard Island and McDonald Islands
es: Islas Heard y McDonald

en: Height
es: Alto

en: Height:
es: Altura:

en: Help on finding the Account ID
es: Ayuda para encontrar el ID de cuenta

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
es: Aquí puedes personalizar el formulario de la página de pago. La página de pago es donde recoges la información del usuario, que se guardará en los registros de compra. (ej. la dirección del comprador, el nombre...)

en: Hide "Add to cart" button
es: Ocultar botón "Añadir al Carro"

en: Honduran Lempira
es: Honduras Lempira

en: Hong Kong Dollar
es: Hong Kong Dólar

en: How User Found Us:
es: Cómo nos encontró el usuario:

en: How did you find us
es: Cómo supo de nosotros

en: Hungarian Forint
es: Hungria Florín

en: Hungary
es: Hungria

en: I agree to the <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Terms and Conditions</a>
es: Yo acepto los <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Términos y Condiciones</a>

en: I have limited stock for this Product
es: Tengo stock limitado de este Producto

en: Iceland
es: Islandia

en: Iceland Krona
es: Islandia Corona

en: If price is
es: Si el precio es

en: If stock runs out, this Product will not be available on the shop unless you untick this box or add more stock.
es: Si el stock se agota, este producto no estará disponible en la tienda a menos que desmarque esta casilla o añada más existencias.

en: If this Product runs out of stock set status to Unpublished & email site owner
es: Si las existencias de este Producto se agotan, actualizar su estado a No publicado y enviar un correo electrónico al propietario del sitio.

en: If this product is for sale on another website enter the link here. For instance if your product is an MP3 file for sale on iTunes you could put the link here. This option overrides the buy now and add to cart links and takes you to the site linked here. You can also customise the Buy Now text and choose to open the link in a new window.
es: Si este producto se encuentra a la venta en otra página web, introduzca el enlace aquí. Por ejemplo, si su producto es un archivo MP3 de venta en iTunes puede poner el enlace aquí. Esta opción sobreescribe los enlaces de comprar ahora y añadir al carro y le envía al sitio enlazado. También puede personalizar el texto de Comprar Ahora y elegir que el enlace se abra en una ventana nueva.

en: If weight is
es: Si el peso es

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
es: Informe de Administración

en: If you are based in America then you need to set your own Zipcode for UPS and USPS to work. This should be the Zipcode for your Base of Operations.
es: Si está enviando desde américa entonces necesita activar su propio código postal para que UPS y USPS funcionen. Este debería ser el código postal de tu base de operaciones.

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
es: Si solo está vendiendo descargas digitales, debe seleccionar "No" para desactivar el envío en su sitio.

en: If you do not wish to ship to a particular region, leave the field blank. To offer free shipping to a region, enter 0.
es: Si no desea enviar a una región en particular, deje el campo en blanco. Para ofrecer envío gratis a una región, introduzca 0.

en: If you have bought from us before please sign in here to purchase
es: Si ha comprado con nosotros antes, por favor acceda desde aquí para comprar

en: If you have moved your files in some other way i.e FTP, you may need to click the Flush Theme Cache. This will refresh the locations WordPress looks for your templates.
es: Si ha movido los archivos de alguna otra manera ej. FTP, puede necesitar hacer click Flush Theme Cache. Esto refrescará las localizaciones para los aspectos WordPress de sus plantillas.

en: Image
es: Imagen

[ctx: Import settings tab in Settings->Store page]
en: Import
es: Importar

en: In Category
es: En la categoría

en: Incomplete Sale
es: Venta Incompleta

en: Indian Rupee
es: India Rupia

en: Indonesian Rupiah
es: Indonesia Rupia

en: Insert
es: Insertar

en: Insure shipment against cart total
es: Asegurar el envío respecto al total del carrito

en: IntenseDebate Account ID
es: ID de cuenta en IntenseDebate

en: Internal Shipping Calculators
es: Calculadoras de Envío Interno

en: International Package Type
es: Tipo Paquete Internacional

en: International Shipping Fee
es: Coste de Envío Internacional

en: Invalid Image parameters
es: Parámetros de Imagen no válidos

en: Invalid Taxonomy
es: Clasificación no válida

en: Iranian Rial
es: Iran Rial

en: Iraq
es: Irak

en: Iraqi Dinar
es: Irak Dinar

en: Ireland
es: Irlanda

en: Is equal to
es: Es igual a

en: Is greater than
es: Es mayor que

en: Is less than
es: Es menor que

en: Isle of Man
es: Isla de Man

en: Israeli New Shekel
es: Israel Nuevo Shekel

en: Italian Lira
es: Italia Lira

en: Italy
es: Italia

en: Item Number
es: Número de artículo

en: Item name
es: Nombre del artículo

en: Item quantity
es: Cantidad

en: Items
es: Artículos

en: Items Ordered
es: Artículos Solicitados

en: Ivory Coast
es: Costa de Marfil

en: Jamaican Dollar
es: Jamaica Dólar

en: Japan
es: Japón

en: Japanese Yen
es: Japón Yen

en: Job Dispatched
es: Pedido Enviado

en: Join up now
es: Regístrese ahora

en: Jordan
es: Jordania

en: Jordanian Dinar
es: Jordania Dinar

en: Kampuchean Riel
es: Camboya Riel

en: Kazakhstan
es: Kazajistán

en: Kazakhstan Tenge
es: Kazajistán Tenge

en: Kenya
es: Kenia

en: Kenyan Shilling
es: Kenia Chelín

en: Kilograms
es: Kilogramos

en: Korea, North
es: Corea del Norte

en: Korea, South
es: Corea del Sur

en: Korean Won
es: Corea Won

en: Kuwaiti Dinar
es: Kuwait Dinar

en: Label
es: Etiqueta

en: Label Description
es: Descripción de etiqueta

en: Lao Kip
es: Laos Kip

en: Last &raquo;
es: Ultima &raquo;

en: Last Modified
es: Ultima Modificación

en: Last Name
es: Apellidos

en: Last Page
es: Ultima Página

en: Last four months of sales on a per product basis:
es: Ventas de los 4 últimos meses por producto:

en: Latest Products
es: Ultimos Productos

en: Latest Products Widget
es: Widget Ultimos Productos

en: Latvia
es: Letonia

en: Latvian Lats
es: Letonia Lats

en: Lebanese Pound
es: Libano Libra

en: Lebanon
es: Líbano

en: Length
es: Longitud

en: Lesotho
es: Lesoto

en: Lesotho Loti
es: Lesoto Loti

en: Liberian Dollar
es: Liberia Dólar

en: Libya
es: Libia

en: Libyan Dinar
es: Libia Dinar

en: Lightbox script to use
es: Script de Lightbox a usar

en: List View
es: Vista como Lista

en: Lithuania
es: Lituania

en: Lithuanian Litas
es: Lituania Litas

en: Loading...
es: Cargando...

en: Local Shipping Fee
es: Coste de Envío Local

en: Lock downloads to IP address
es: Bloqueo de descargas a la dirección IP

en: Logic
es: Lógica

en: Login &raquo;
es: Iniciar sesión &raquo;

en: Long Message:
es: Mensaje Extendido:

en: Looks like you're running an older version of WordPress, you need to be running at least WordPress 3.0 to use WP e-Commerce 3.8
es: Parece que está usando una versión antigua de WordPress, necesita estár usando por lo menos la versión 3 para usar WP e-Commerce 3.8

en: Lots of things have changed in this version. Before updating please backup your database and files in case anything goes wrong.
es: Han cambiado muchas cosas en esta versión. Antes de actualizar haga una copia de seguridad de su base de datos y por si algo fuese mal.

en: Luxembourg
es: Luxemburgo

en: MP3 Player
es: Reproductor MP3

en: Macau
es: Macao

en: Macau Pataca
es: Macao Pataca

en: Malagasy Franc
es: Madagascar Franco

en: Malawi
es: Malaui

en: Malawi Kwacha
es: Malaui Kwacha

en: Malaysia
es: Malasia

en: Malaysian Ringgit
es: Malasia Ringgit

en: Maldive Rufiyaa
es: Maldivas Rufiyaa

en: Maldives
es: Maldivas

en: Maltese Lira
es: Lira maltesa

en: Manage Product Images
es: Gestionar Imágenes de Productos

en: Mandatory
es: Obligatorio

en: Manual Payment
es: Pago Manual

en: Mark as Featured
es: Marcar como Destacado

en: Marka
es: Bosnia-Herzegovina Marka

en: Marketing Section
es: Sección Marketing

en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

en: Martinique (French)
es: Martinica (Francia)

en: Mauritanian Ouguiya
es: Mauritania Ouguiya

en: Mauritius
es: Mauricio

en: Mauritius Rupee
es: Mauricio Rupia

en: Max Upload Size
es: Tamaño Máximo de Subida

en: Max downloads per file
es: Descargas máximas por fichero

en: Members Only Module
es: Módulo Sólo Miembros

en: Members and Capabilities
es: Miembros y Funciones

en: Merchant Notes:
es: Notas del vendedor:

en: Mexican Nuevo Peso
es: México Nuevo Peso

en: Mexico
es: México

en: Misc Checkout Options
es: Varias Opciones de Caja

en: Missed schedule
es: Programación perdida

en: Mobile Sales App
es: Aplicación de ventas móvil

en: Moldova
es: Moldavia

en: Moldovan Leu
es: Moldavia Leu

en: Money and Payment
es: Moneda y Pago

en: Mongolian Tugrik
es: Mongolia Tugrik

en: More Details
es: Más Detalles

en: Moroccan Dirham
es: Marruecos Dirham

en: Morocco
es: Marruecos

en: Name
es: Nombre

en: Name:
es: Nombre:

en: Namibian Dollar
es: Namibia Dólar

en: Nepalese Rupee
es: Nepal Rupia

en: Netherlands
es: Países Bajos

en: Netherlands Antillean Guilder
es: Florín antillano

en: Netherlands Antilles
es: Antillas Holandesas

en: New Caledonia (French)
es: Nueva Caledonia (Francia)

en: New Product
es: Nuevo Producto

en: New Product Category Name
es: Nuevo Nombre de Categoría de Producto

en: New Product Tag Name
es: Nuevo Nombre de Etiqueta de Producto

en: New Variation Name
es: Nombre Variante Nueva

en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

en: New Zealand Dollar
es: Nueva Zelanda Dólar

en: Next &gt;
es: Siguiente &gt:

en: Next Page
es: Siguiente Página

en: NextGen Gallery Buy Now Buttons
es: Galería de Botones de Compra de NextGen

en: Nicaraguan Cordoba Oro
es: Nicaragua Córdoba Oro

en: Niger
es: Níger

en: Nigerian Naira
es: Naira

en: No Category
es: Sin categoría

en: No Image
es: Sin Imagen

en: No Parent
es: No Superior

en: No Product
es: Ningún Producto

en: No Tags
es: Sin Etiquetas

en: No Tax Bands Setup. Set Tax Bands up in <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
es: No hay Ajuste de Tipos de Impuestos. Establecer Bandas de Impuestos en <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Ajustes &gt; Impuestos</a>

en: No Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
es: No se han trasladado los ficheros del Tema a su carpeta de Temas de WordPress.

en: No products found
es: No se han encontrado productos

en: No products found in Trash
es: No se han encontrado productos en la Papelera

en: No transactions for this month.
es: No hay transacciones este mes.

en: None
es: Ninguno

en: Norfolk Island
es: Isla Norfolk

en: North Korean Won
es: Corea del Norte Won

en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

en: Norway
es: Noruega

en: Norwegian Krone
es: Noruega Corona

en: Note: Anytime you update any of the thumbnail settings, WPeC will automatically resize all of your thumbnails for you.  Depending on how many images you have, this could take awhile.
es: Nota: Cada vez que actualiza cualquiera de los ajustes de miniaturas, WPeC redimensionará automáticamente todas las miniaturas por usted. Dependiendo del número de miniaturas que tenga, puede llevar un tiempo.

en: Note: If the server times out or runs out of memory, just reload this page, the server will pick up where it left off.
es: Nota: Si el tiempo de espera del servidor se queda sin memoria, simplemente vuelva a cargar la página, el servidor continuará donde lo dejó.

en: Note: It looks like you have custom permalinks, you will need to refresh your permalinks <a href="%s">here</a>
es: Nota: Parece que usted tiene permalinks personalizados. Necesita actualizar los permalinks <a href="%s">aqui</a>

en: Note: Tax Bands are special tax rules you can create and apply on a per-product basis. <br /> Please visit the product page to apply your Tax Band.
es: Nota: Las franja impositivas son reglas de impuestos especiales que puede crear y aplicar en base a un producto. <br /> Por favor, visite la página del producto para aplicar su franja Impositiva.

en: Note: Tax Bands do not take affect when product prices are tax exclusive.
es: Grupo de Impuestos no tiene effecto cuando el precio del producto tiene un impuesto exclusivo

en: Note: The Admin Report is the email sent to the e-mail address set above as soon as someone successfully buys a product.
es: Nota: El informe de Administrador es el email que se envía a la dirección de correo electrónico que se haya establecido en el campo superior en el momento en el que alguien realiza una compra.

en: Note: The Tracking Subject, is the subject for The Tracking Message email. The Tracking Message is the message e-mailed to users when you click 'Email buyer' on the sales log. This option is only available for purchases with the status of 'Job Dispatched'. Tags you can use in the email message section are %trackid% and %shop_name%
es: Nota: El asunto de seguimiento, es el asunto para el mensaje de correo de seguimiento. El mensaje de seguimiento es el mensaje enviado a los usuarios cuando hace click en "Enviar correo al comprardor" en el historial de ventas. Esta opción sólo está disponible para compras con el estatus de "Enviado". Las etiquetas que pueden ser usadas en la sección de mensaje de correo son %trackid% y %shop_name%

en: Note: The purchase receipt is the message e-mailed to users after purchasing products from your shop.
es: Nota: El recibo de compra es el mensaje enviado al usuario después de comprar un producto de su tienda.

en: Notes:
es: Notas:

en: Notify site owner and unpublish this Product if stock runs out
es: Notifica al propietario del sitio y anula la publicación de este producto si se agotan las existencias

en: Number of Products
es: Número de Productos

en: Number of Products to be displayed in the slider.
es: Número de Productos a mostrar en la presentación.

en: Number of products per Page:
es: Número de productos por página:

en: Number of products to show:
es: Número de productos a mostrar:

en: Off Site Product link
es: Enlace al producto fuera del sitio

en: Old Price
es: Precio Antiguo

en: Old Price: %s
es: Precio Antiguo: %s

en: Omani Rial
es: Oman Rial

en: One or more of this products variations are out of stock.
es: Uno o más productos de estas variaciones está fuera de stock.

en: Online rates the following services only, when available
es: Tasas online sólo en los siguientes servicios, si es que están disponibles.

en: Only used for First Class service rates if selected
es: Sólo se usa si está seleccionado el servicio First Class

en: Oops, there is nothing in your cart.
es: Perdón, no hay nada en su carro.

en: Open link in a new window
es: Abrir enlace en nueva ventana

en: Open link in the same window
es: Abrir enlace en la misma ventana

en: Order | Orders
es[0]: Pedido
es[1]: Pedidos

en: Order Details
es: Detalles del Pedido

en: Order ID
es: ID de pedido

en: Order Notes
es: Notas de Pedido

en: Order Pending: Payment Required
es: Pedido pendiente: Pago requerido

en: Order Received
es: Pedido Recibido

en: Order Status
es: Estado del Pedido

en: Order Status:
es: Estado del Pedido:

en: Ounces
es: Onzas

en: Packaging
es: Embalaje

en: Packing Slip
es: Albarán

en: Page
es: Página

en: Page %s
es: Página %s

en: Page Number position
es: Posición del número de página

en: Pages:
es: Páginas:

en: Pagination settings
es: Ajustes de paginación

en: Pakistan
es: Pakistán

en: Pakistan Rupee
es: Pakistán Rupia

en: Panama
es: Panamá

en: Panamanian Balboa
es: Panamá Balboa

en: Papua New Guinea
es: Papua Nueva Guinea

en: Papua New Guinea Kina
es: Papua Nueva Guinea Kina

en: Parent Product Category
es: Categoría de Producto Superior

en: Parent Product Category:
es: Categoría Superior de Producto:

en: Parent Variation
es: Variante Superior

en: Parent Variations:
es: Variantes Superiores:

en: Password
es: Contraseña

en: Password:
es: Contraseña:

en: PayPal Express
es: Paypal Express

en: PayPal Express Checkout 2.0
es: Pago Paypal Express 2.0

en: Payment Declined
es: Pago Rechazado

en: Payment Method
es: Método de Pago

en: Payment Method:
es: Método de Pago:

en: Payment Type
es: Tipo de Pago

[ctx: Payments settings tab in Settings->Store page]
en: Payments
es: Pagos

en: Pending sale | Pending sales
es[0]: Venta pendiente
es[1]: Ventas pendientes

en: People can use this RSS feed to keep up to date with your product list.
es: La gente puede utilizar este feed RSS para estar al día con su lista de productos.

en: People who bought this item also bought
es: Clientes que compraron por este producto también compraron

en: Per Product
es: Por Producto

en: Personalisation Options
es: Opciones de Personalización

en: Personalize Your Product
es: Personalice su Producto

en: Peru
es: Perú

en: Peruvian Nuevo Sol
es: Perú Nuevo Sol

en: Philippine Peso
es: Filipinas Peso

en: Philippines
es: Filipinas

en: Phone
es: Teléfono

en: Phone:
es: Teléfono:

en: Pitcairn Island
es: Islas Pitcairn

en: Please Select A Payment Gateway
es: Por favor Seleccione una Forma de Pago

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
es: Por favor, acepte los Términos y Condiciones, de lo contrario no podremos procesar su pedido.

en: Please backup your website before updating!
es: Por favor, ¡haga una copia de seguridad de su sitio antes de actualizar!

en: Please choose a country below to calculate your shipping costs
es: Por favor, elija a continuación un país para calcular los gastos de envío

en: Please enter a Zipcode and click calculate to proceed
es: Por favor introduzca un Código Postal y haga click en Calcular para continuar

en: Please enter a valid <span class="wpsc_error_msg_field_name">%s</span>.
es: Por favor, introduzca una <span class="wpsc_error_msg_field_name">%s</span> válida.

en: Please enter a valid CVV.
es: Por favor, introduzca un CVV válido.

en: Please enter a valid address
es: Por favor, introduzca una dirección válida

en: Please enter a valid card number.
es: Por favor, introduzca un número de tarjeta válido.

en: Please enter a valid email address
es: Por favor introduzca una dirección de correo válida

en: Please enter a valid expiry date.
es: Por favor, introduzca una fecha de caducidad válida.

en: Please enter a valid name
es: Por favor introduzca un nombre válido

en: Please enter a valid phone number
es: Por favor introduzca un número de teléfono válido

en: Please enter a valid surname
es: Por favor introduzca un apellido válido

en: Please enter your town or city.
es: Por favor elija su pueblo o ciudad.

en: Please provide a Zipcode and click Calculate in order to continue.
es: Por favor, proporcione un Código Postal y haga clic en Calcular para continuar.

en: Please provide for more accurate rates
es: Por favor proporcione su ciudad para tasas más precisas

en: Please refrain from uploading images larger than <strong>%d x %d</strong> pixels
es: Por favor, no subir imágenes de más de <strong>%d x %d</strong> pixeles

en: Please review your order
es: Por favor compruebe su pedido

en: Please select
es: Por favor seleccione

en: Please select a category you would like to place all products from this CSV into
es: Por favor, seleccione una categoría en la que desee colocar todos los productos de este CSV

en: Please select your country from the list.
es: Por favor elija su país de la lista.

en: Please specify shipping location below to calculate your shipping costs
es: Por favor, especifique su ubicación para calcular sus costos de envío.

en: Please visit our shop
es: Por favor visite nuestra tienda

en: Poland
es: Polonia

en: Polish Zloty
es: Polonia Zloty

en: Polynesia (French)
es: Polinesia (Francia)

en: Postage &amp; Tax
es: Envío &amp; Impuesto

en: Postal Code
es: Código Postal

en: Postal code:
es: Código postal:

en: Pound Sterling
es: Libra Esterlina

en: Pounds
es: Libras

en: Premium Upgrades
es: Actualizaciones Premium

en: Presentation Settings
es: Ajustes de Presentación

[ctx: Presentation settings tab in Settings->Store page]
en: Presentation
es: Presentación

en: Preview
es: Previsualizar

en: Preview &#8220;%s&#8221;
es: Previsualizar &#8220;%s&#8221;

en: Preview:
es: Previsualización:

en: Previous Page
es: Página Anterior

en: Price
es: Precio

en: Price Control
es: Control de Precio

en: Price Range
es: Escala de Precios

en: Price Range Widget
es: Widget Rango de Precios

en: Price:
es: Precio:

en: Price: %s
es: Precio: %s

en: Price: %s and above.
es: Precio %s y superior.

en: Product
es: Producto

en: Product Categories
es: Categorías de Producto

en: Product Category
es: Categoría de Producto

en: Product Category Settings
es: Ajustes Categoría de Producto

en: Product Code
es: Código de producto

en: Product Display
es: Mostrar Producto

en: Product Donations
es: Donaciones de Producto

en: Product Download
es: Descarga Producto

en: Product File
es: Archivo de Producto

en: Product Files
es: Archivos de Productos

en: Product Grouping Widget
es: Widget Agrupación de Productos

en: Product Groups Only (All products displayed)
es: Sólo Grupos de Productos (todos los productos expuestos)

en: Product Groups/Products Display
es: Grupos de Productos / Mostrar Productos

en: Product Image Gallery
es: Galería de Imágenes de Producto

en: Product Images
es: Imágenes de Producto

en: Product Name
es: Nombre del Producto

en: Product Options
es: Opciones

en: Product Page Settings
es: Ajuste Pagina de Productos

en: Product Search Tags
es: Etiquetas de Búsqueda de Producto

en: Product Settings
es: Ajustes de Producto

en: Product Slider
es: Presentación de Producto

en: Product Specials
es: Productos Especiales

en: Product Specials Widget
es: Widget Productos Especiales

en: Product Specific Tax
es: Impuesto Específico del Producto

en: Product Status
es: Estado del Producto

en: Product Tags
es: Etiquetas de Productos

en: Product Tags Widget
es: Widget de Etiquetas de Producto

en: Product Tracking Email
es: Email Seguimiento del Producto

en: Product in stock
es: Producto en stock

en: Product not in stock
es: No hay stock de ese producto

en: Product prices are tax exclusive - add tax to the price during checkout
es: Los precios de los productos no incluyen impuestos - añadir los impuestos durante el pago

en: Product prices are tax inclusive - during checkout the total price doesn't increase but tax is shown as a line item
es: Precio de los productos con impuestos incluidos. Durante el proceso de pago el coste del impuesto se muestra aparte

en: Production
es: Producción

en: Products
es: Productos

en: Products Page
es: Página de Productos

en: Products Page Thumbnail Size:
es: Tamaño de Miniatura de Página de Productos:

en: Products Per Row
es: Productos por Fila

en: Products in this category use the billing address to calculate shipping
es: Los productos en esta categoría usan la dirección de facturación para calcular el envío

en: Prohibited <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">by Google?</a>
es: ¿Prohibido <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">por Google?</a>

en: Property
es: Característica

en: Publish
es: Publicar

en: Published
es: Publicado

en: Purchase
es: Comprar

en: Purchase #
es: Compra #

en: Purchase # %s
es: Comprar # %s

en: Purchase History
es: Historial de Compra

en: Purchase Log Date:
es: Registro Fecha Compra:

en: Purchase Log Email
es: Email de Registro de Compra

en: Purchase Number:
es: Número de Pedido:

en: Purchase Receipt
es: Recibo de Compra

en: Purchase Receipt - Reply Address
es: Recibo de Compra - Dirección de Respuesta

en: Purchase Receipt - Reply Name
es: Recibo de Compra - Nombre de Respuesta

en: Purchase Report
es: Informe de la Compra

en: Purchase unavailable options
es: Opciones de Compra no disponibles

en: Qatari Rial
es: Qatar Rial

en: Qty
es: Cant.

en: Quantity
es: Cantidad

en: Quantity In Cart
es: Cantidad en Carro

en: Quantity:
es: Cantidad:

en: Quick Edit
es: Edición Rápida

en: RSS Address
es: Dirección RSS

en: Rate each quantity of items in a cart as its own package using dimensions on product
es: Evaluar cada cantidad de artículos del carro como paquetes únicos usando las dimensiones del producto

en: Read the rest of this entry &raquo;
es: Leer el resto de este artículo &raquo;

en: Receipt has been resent
es: El recibo ha sido reenviado

en: Release downloads locked to this IP address %s
es: Liberar descargas bloqueadas para esta dirección IP %s

en: Remaining stock of %s is 0. Product was unpublished.
es: El stock disponible de %s es 0. El producto no estaba publicado.

en: Remember me
es: Recuérdame

en: Remove
es: Eliminar

en: Remove this record
es: Eliminar este registro

en: Replace Page Title With Product/Category Name
es: Reemplazar el título de la página con el nombre del producto/categoría

en: Replace tax percentage with product specific tax rate
es: Sustituir porcentaje de impuesto por el impuesto específico del producto

en: Resend Receipt to Buyer
es: Reenviar Recibo al Comprador

en: Reset API Key
es: Restablecer Clave API

en: Residential Address
es: Dirección Residencial

en: Reunion (French)
es: Reunion (Francia)

en: Revenue
es: Ingresos

en: Review and purchase
es: Revisar y comprar

en: Romania
es: Rumanía

en: Romanian Leu
es: Rumanía Leu

en: Russia
es: Rusia

en: Russian Ruble
es: Rusia Rublo

en: Rwanda
es: Ruanda

en: Rwanda Franc
es: Ruanda Franco

en: Saint Helena
es: Santa Helena

en: Saint Kitts & Nevis Anguilla
es: San Cristóbal y Nieves

en: Saint Lucia
es: Santa Lucía

en: Saint Pierre and Miquelon
es: San Pedro y Miquelón

en: Saint Vincent & Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

en: Sale
es: Venta

en: Sale Price
es: Precio de Oferta

en: Sale Price:
es: Precio de Oferta:

en: Sale Products:
es: Venta de Productos:

en: Sales
es: Ventas

en: Sales Summary
es: Resumen de Ventas

en: Sales Upgrade Fix
es: Fijar Actualización de Ventas

en: Sales by Month
es: Ventas por Mes

en: Sales by Quarter
es: Ventas por cuatrimestre

en: Sales over or equal to: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> will receive free shipping.
es: Las ventas iguales o mayores a: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> tendrán envío gratuito.

en: Same as billing address:
es: Igual que la dirección de facturación:

en: Samoan Tala
es: Samoa Tala

en: Sandbox (For testing)
es: Sandbox (para pruebas)

en: Sao Tome and Principe
es: Santo Tomé y Principe

en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudi

en: Save
es: Guardar

en: Save Changes
es: Guardar Cambios

en: Save Profile
es: Guardar Perfil

en: Saved
es: Guardado

en: Scheduled
es: Programado

en: Sea Mail
es: Correo Marítimo

en: Search Logs
es: Buscar historiales

en: Search Product Categories
es: Búsqueda de Categoría de Productos

en: Search Products
es: Buscar Productos

en: Search Variations
es: Buscar Variantes

en: Select
es: Seleccionar

en: Select Category
es: Seleccione Categoría

en: Select Category:
es: Seleccione Categoría:

en: Select Services
es: Seleccione Servicios

en: Select a Form Set
es: Seleccione un Formulario

en: Select a Product
es: Seleccione un Producto

en: Select a Unique Name
es: Seleccione un Nombre Unico

en: Select a file from your computer to include with this purchase.
es: Selecciona un archivo de su ordenador para incluir con esta compra

en: Select all downloadable files for %s
es: Selecciona todos los archivos descargables para %s

en: Select an MP3 file to upload as a preview
es: Seleccione un archivo MP3 para subir como vista previa

en: Select an Option
es: Seleccione una Opción

en: Select from existing files
es: Seleccionar de ficheros existentes

en: Select if you would like to import your products in as Drafts or Publish them right away.
es: Seleccione si desea importar sus productos como Borrador o Publicarlos directamente.

en: Select the Australia Post services that you want to offer during checkout:
es: Seleccione el servicio de envío australiano que quiere ofrecer durante el pago:

en: Select the category you would like to display with a Shortcode.
es: Seleccione la categoría que desea mostrar con un Código de Acceso

en: Select the markets you are selling products to.
es: Seleccione los mercados en los cuales vende sus productos.

en: Select the markets you are selling this category to.
es: Seleccione los mercados para los que está vendiendo esta categoría.

en: Select the number of products you would like to display per page.
es: Seleccione el número de productos que quiere mostrar por página.

en: Select the product you would like to create a shortcode for.
es: Seleccione el producto para el que quiere código de acceso.

en: Select what product category you want to display on the products page
es: Seleccione que categoría de productos desea que se muestre en la página de productos

en: Select your primary business location.
es: Seleccione la localización principal de su negocio.

en: Select: <a href="%1$s"  class="wpsc_select_all" title="All">All</a> <a href="%1$s" class="wpsc_select_none" title="None">None</a>
es: Seleccione: <a href="%1$s"  class="wpsc_select_all" title="All">Todo</a> <a href="%1$s" class="wpsc_select_none" title="None">Nada</a>

en: Send Custom Message
es: Enviar mensaje personalizado

en: Server Type
es: Tipo de servidor

en: Settings
es: Ajustes

en: Settings successfully updated.
es: Configuración actualizada correctamente.

en: Seychelles Rupee
es: Seychelles Rupia

en: ShipWire Email
es: Email de ShipWire

en: ShipWire Password
es: Contraseña de ShipWire

en: ShipWire Settings
es: Ajustes de ShipWire

en: Shipping
es: Envío

en: Shipping Address
es: Dirección (envío)

en: Shipping Address:
es: Dirección (envío):

en: Shipping City
es: Ciudad (envío)

en: Shipping Country
es: País (envío)

en: Shipping First Name
es: Nombre (envío)

en: Shipping Last Name
es: Apellido (envío)

en: Shipping Method:
es: Método de Envío:

en: Shipping Modules
es: Módulos de Envío

en: Shipping Option:
es: Opción de Envío:

en: Shipping Options
es: Opciones de Envío

en: Shipping Post Code
es: Código postal (envío)

en: Shipping Price
es: Precio de Envío

en: Shipping State
es: Provincia (envío)

en: Shipping Status:
es: Estado del Envío:

[ctx: Shipping settings tab in Settings->Store page]
en: Shipping
es: Envío

en: Shop Settings
es: Ajustes de tienda

en: Shopping Cart
es: Carro de Compra

en: Shopping Cart Settings
es: Configuración del Carro de la Compra

en: Shopping Cart Widget
es: Widget Carro Compra

en: Short Message:
es: Mensaje corto:

en: Shortcode:
es: Código de Acceso:

en: Shortcodes and Template Tags
es: Códigos de Acceso y Etiquetas de Plantilla

en: Shortcodes are used to display a particular category or group within any WordPress page or post.
es: Los "Código de Acceso" se usan para mostrar un categoría o grupo particular dentro de cualquier página o publicación de WordPress.

en: Show Advanced Search
es: Mostrar búsqueda avanzada

en: Show All
es: Mostrar Todo

en: Show All Products
es: Ver Todos los Productos

en: Show Breadcrumbs
es: Ver Ruta de Acceso

en: Show Categories
es: Mostrar Categorías

en: Show Description
es: Mostrar Descripción

en: Show Dropshop on every page
es: Mostrar Dropshop en todas las páginas

en: Show Dropshop only on product page
es: Mostrar Dropshop solo en la página del producto

en: Show Product Category Description
es: Mostrar Descripción de Categoría de Producto

en: Show Product Category Thumbnails
es: Mostrar Miniaturas de Categorías de Productos

en: Show Product Count per Product Category
es: Mostrar Cantidad de Producto por Categoría de Producto

en: Show Product Ratings
es: Mostrar Tarifa de Productos

en: Show Search
es: Ver Búsqueda

en: Show Share This (Social Bookmarks)
es: Mostrar Share This (compartir en redes sociales)

en: Show Stock Availability
es: Mostrar Disponibilidad de Stock

en: Show Subcategory Products in Parent Category
es: Mostrar Subcategorías de Productos en la la Categoría Superior

en: Show Thumbnail Gallery
es: Mostrar Galería de Miniaturas

en: Show Thumbnails
es: Ver Miniaturas

en: Show UPS negotiated rates
es: Mostrar UPS Tarifas Negociadas

[ctx: Show all [category name]]
en: Show All %s
es: Mostrar todos %s

en: Show images only
es: Ver solo Imagenes

en: Show list of categories
es: Mostrar lista de categorías

en: Show list of product categories
es: Mostrar lista de categorías de productos

en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

en: Sierra Leone Leone
es: Sierra Leona Leone

en: Sign in
es: Registrarse

en: Signing up is free and easy! please fill out your details your registration will happen automatically as you checkout. Don't forget to use your details to login with next time!
es: Registrarse es gratis y fácil! Por favor rellene los datos de su inscripción y pasará automáticamente al proceso de pedido. No olvide sus datos de registro para poder acceder la próxima vez!

en: Singapore
es: Singapur

en: Singapore Dollar
es: Singapur Dólar

en: Single Product Image Size
es: Tamaño de Imagen de Producto Individual

en: Single Product Page Thumbnail:
es: Miniatura de Página Producto:

en: Singular Shipping
es: Envío Individual

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
es: Presentación Grupos de Productos (1 producto por página)

en: Slovakia
es: Eslovaquia

en: Slovenia
es: Eslovenia

en: Slovenian Tolar
es: Elovenia Tolar

en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

en: Solomon Islands Dollar
es: Islas Salomón Dólar

en: Somali Shilling
es: Somalía Chelin

en: Some Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
es: Algunos ficheros del Tema se han trasladado a su carpeta de Temas de WordPress.

en: Sorry something has gone wrong with your download!
es: Lo sentimos, ¡algo ha ido mal con la descarga!

en: Sorry your transaction was not accepted.<br /><a href="%1$s">Click here to go back to checkout page</a>.
es: Disculpe, su pedido no ha sido aceptado.<br /><a href="%1$s">Haga clic aquí para volver a la página de pago y envío</a>.

en: Sorry, but the item "%s" is out of stock.
es: Lo sentimos, no hay stock del producto "%s".

en: Sorry, but there is only %s of this item in stock. | Sorry, but there are only %s of this item in stock.
es[0]: Lo sentimos, pero sólo hay %s de este producto en stock.
es[1]: Lo sentimos, pero sólo hay %s de este producto en stock.

en: Sorry, but this variation is out of stock.
es: Lo sentimos, pero esta variante está fuera de stock.

en: Sorry, but you cannot add zero items to your cart
es: Lo sentimos, pero no puede añadir 0 elementos a su carrito

en: Sorry, for some reason, we couldn't duplicate this product because it could not be found in the database, check there for this ID:
es: Disculpe, por alguna razón no pudimos duplicar este producto porque no fue encontrado en la base de datos, compruebe si existe este ID:

en: Sorry, online ordering is unavailable to this destination and/or weight. Please double check your destination details.
es: Perdón, no está disponible hacer pedidos para este destino y / o peso. Por favor, verifique los detalles del destino.

en: Sorry, sold out!
es: Lo sentimos, ¡ya ha sido vendido!

en: Sort Product By
es: Ordenar Producto por

en: South Africa
es: Sudáfrica

en: South African Rand
es: Sudáfrica Rand

en: South Georgia & South Sandwich Islands
es: Islas Georgias del Sur y Sandwich del Sur

en: Spain
es: España

en: Sri Lanka Rupee
es: Rupia Sri Lanka

en: St. Helena Pound
es: Santa Helena Libra

en: Standard Parcel Post
es: Paquete Postal Ordinario

en: Start
es: Comienzo

en: State
es: Estado

en: State:
es: Provincia:

en: Status
es: Estado

en: Status: All
es: Estado: Todos

en: Stock Control
es: Control de Stock

en: Stock Keeping Unit
es: Unidad de mantenimiento de Stock

en: Stock Qty
es: Cantidad en Stock

en: Stock Quantity
es: Cantidad en Stock

en: Stock Quantity Limit
es: Límite de Cantidad de Stock

en: Store
es: Tienda

en: Store Debug
es: Depurar Tienda

en: Store Sales
es: Ventas de la Tienda

en: Store Settings
es: Configuración  de Tienda

en: Store Update
es: Actualización de la Tienda

en: Store Upgrades
es: Actualizaciones de la Tienda

en: Street 1:
es: Dirección 1:

en: Street 2:
es: Dirección 2:

en: Subtotal amount
es: Importe Subtotal

en: Success, your <a href='%s'>products</a> have been upload.
es: Conseguido, sus  <a href='%s'>productos</a> se han cargado.

en: Sudan
es: Sudán

en: Sudanese Dinar
es: Dinar sudanés

en: Suriname
es: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
es: Islas Svalbard y Jan Mayen

en: Swaziland
es: Swazilandia

en: Swaziland Lilangeni
es: Swazilandia Lilangeni

en: Sweden
es: Suecia

en: Swedish Krona
es: Corona Suiza

en: Swiss Franc
es: Suiza Franco

en: Switzerland
es: Suiza

en: Syria
es: Siria

en: Syrian Pound
es: Siria Libra

en: Table Rate Price
es: Tabla de Precios Tarifa

en: Tags can be used
es: Las Etiquetas se pueden usar

en: Taiwan Dollar
es: Taiwan Dolar

en: Tajik Ruble
es: Tayikistán Rublo

en: Tajikistan
es: Tayikistán

en: Tanzanian Shilling
es: Tanzania Chelín

en: Target Market Restrictions
es: Mercados Restringidos

en: Target Markets
es: Mercados Objetivo

en: Tax
es: Impuesto

en: Tax Bands
es: Grupo de Impuestos

en: Tax Included
es: Impuestos Incluídos

en: Tax Logic
es: Lógicas de Impuesto

en: Tax Rates
es: Tasa de Impuestos

en: Tax Settings
es: Ajuste de Impuestos

en: Taxable Amount
es: Base Imponible

en: Taxes
es: Impuestos

en: Taxes are not enabled. See <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
es: Impuestos no habilitados. Ver <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Ajustes &gt; Impuestos</a>

[ctx: Taxes settings tab in Settings->Store page]
en: Taxes
es: Impuestos

en: Template tags are used to display a particular category or group within your theme / template.
es: Las etiquetas de plantilla se usan para mostrar una categoría en particula o un grupo en un theme / plantilla.

en: Terms and Conditions
es: Términos y Condiciones

en: Test Mode Enabled:
es: Modo de Prueba Activado:

en: Text
es: Texto

en: Textarea
es: Área de texto

en: Thai Baht
es: Tailandia Baht

en: Thailand
es: Tailandia

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.
    	You ordered these items: 
    	%product_list%%total_shipping%%total_price%
es: Gracias por comprar con %shop_name%, el pedido a enviar será procesado lo antes posible, cualquier producto descargable puede ser descargado utilizando los enlaces de esta página. Todos los precios incluyen impuestos, envío y embalaje, en caso de ser aplicable. 
     → Ha solicitado estos productos: 
     → %product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.You ordered these items:%product_list%%total_shipping%%total_price%
es: Gracias por comprar con %shop_name%, cualquier producto a enviar será procesado lo antes posible, cualquier producto descargable puede ser descargado utilizando los enlaces de esta página. Todos los precios incluyen impuestos, envío y embalaje, en caso de ser aplicable. 
     → Ha solicitado estos productos: 
     → %product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
es: Gracias, su compra está pendiente de ser aceptada, se le enviará un correo electrónico una vez que la orden haya sido procesada.

en: Thanks, the coupon has been added.
es: Gracias, el cupón ha sido añadido.

en: Thanks, the purchase log record has been deleted
es: Gracias, el registro de compras ha sido eliminado

en: Thanks, the themes have been copied.
es: Gracias, los Temas han sido copiados.

en: Thanks, you have made a succesful backup of your theme.  It is located at the URL below.  Please note each backup you create will replace your previous backups.
es: Gracias, ha realizado correctamente una copia de seguridad de su Tema. Puede localizarla en la siguiente URL. Por favor, tenga en cuenta que cada copia de seguridad que realiza remplaza la anterior.

en: Thanks, your changes have been saved.
es: Gracias, sus cambios han sido guardados.

en: The PayPal API has returned an error!
es: ¡La API de Paypal ha dado un error!

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
es: La opción Mercados Objetivo ha sido inhabilitada porque tiene la extensión Suhosin PHP instalada en este servidor. Si necesita utilizar esta opción, inhabilite la extensión Suhosin. Si no puede hacerlo, deberá contactar con su proveedor de alojamiento web.

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
es: La opción Mercados Objetivo ha sido inhabilitada porque tiene la extensión Suhosin PHP instalada en este servidor. Si necesita utilizar esta opción, inhabilite la extensión Suhosin. Si no puede hacerlo, deberá contactar con su proveedor de alojamiento web.

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature, then disable the suhosin extension. If you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
es: La opción Mercados Objetivo ha sido inhabilitada porque tiene la extensión Suhosin PHP instalada en este servidor. Si necesita utilizar esta opción, inhabilite la extensión Suhosin. Si no puede hacerlo, deberá contactar con su proveedor de alojamiento web.

en: The Transaction was successful
es: La transacción se ha realizado correctamente

en: The administrator has unlocked your file
es: El administrador ha desbloqueado su archivo

en: The following shipping modules all need cURL which is not installed on this server, you may need to contact your web hosting provider to get it set up.
es: Todos los siguientes módulos de envío necesitan cURL que no está instalado en este servidor. Quizá necesites contactar con su proveedor de hosting para instalarlo.

en: The name is how it appears on your site. <br><div class="error"><strong>Please read this carefully before starting to work with variations:</strong><br />Variations in WP e-Commerce are divided into sets. For example set <strong>Color</strong> could have variations <strong>Red, Green,</strong> and <strong>Blue</strong>. To create a set simply enter <strong>Name</strong> and push Enter key on your keyboard or click <strong>Add New Variation/Set</strong> button in the bottom of this page. Now you can select the variation set that you've just created from <strong>Variation set</strong> drop-down menu and add some variations to it.</div>
es: El nombre como aparece en su sitio.  <br><div class="error"><strong>Por favor lea con detenimiento antes de comenzar a trabajar con variantes.</strong><br /> Las variantes en WP e-Commerce están divididas en grupos. Por ejemplo, la variante <strong>Color</strong> puede ser <strong>Rojo, Verde,</strong> y <strong>Azul</strong>. Para crear una variante simplemente introduzca un <strong>Nombre</strong> y presione la tecla ENTER o haga click en el botón <strong>Añadir una variante/colección</strong> al final de esta página. Ahora puede seleccionar la variante que acaba de crear en el desplegable <strong>Variantes</strong> y añadir variantes a esta.</div>

en: The text that people see when making a purchase
es: Texto que la gente ve al hacer una compra

en: There are no files attached to this product.  Upload a new file or select from other product files.
es: No hay archivos adjuntos a este producto. Sube un archivo nuevo o selecciona entre los archivos de otros productos.

en: There are no products in this group.
es: No hay productos en este grupo.

en: There are no purchase logs for your selection, please try again.
es: No hay un registro de compras para su selección, por favor intentelo de nuevo

en: There have not been any purchases yet.
es: No hay ninguna compra.

en: There is a problem with your PayPal account configuration, please contact PayPal for further information.
es: Hay un problema con la configuración de su cuenta de PayPal, por favor contacte con PayPal para más información.

en: There was a problem connecting to the payment gateway.
es: Hubo un problema al conectar con la pasarela de pago.

en: There was an error while uploading your csv file.
es: Hubo un error al subir su archivo csv.

en: These notes are only available here.
es: Estas notas sólo están disponibles aquí.

en: This Product has variations, to edit the price please use the <a href="#variation_control">Variation Controls</a> below.
es: Este producto tiene variantes, para editar el precio, por favor, use <a href="#variation_control">Controles de Variantes</a>, que encontrará más abajo.

en: This Product has variations, to edit the quantity please use the Variation Controls below.
es: Este Producto tiene variantes, para modificar la cantidad por favor utilice los controles de Variantes que hay más abajo.

en: This adds a paypal buy now button for the product selected, this will take your customer straight to PayPal.
es: Esto añade un botón 'Comprar ahora con PayPal' para el producto seleccionado, este llevará a su cliente directamente a PayPal.

en: This adds an add to cart button for the product selected.
es: Esto añade un botón 'Añadir al Carro' para el producto seleccionado.

en: This can cause warnings for your users if you do not have a properly configured SSL certificate
es: Esto puede provocar Avisos para los usuarios si no tienen un certificado SSL configurado correctamente

en: This category requires additional checkout form fields
es: Esta categoría requiere campos del formulario de compra adicionales

en: This coupon affects each product at checkout.
es: Este cupón afecta a cada producto al finalizar la compra.

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
es: Esta descarga ya no está disponible. Por favor pongase en contacto con el administrador del sitio para más información.

en: This is a description
es: Esto es una descripción

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
es: Se trata de una donación, marcando esta casilla rellena el widget donaciones.

en: This is the Thumbnail size that will be displayed on the Single Product page. You can change the default sizes under your store settings
es: Este es el tamaño de miniatura que será mostrada en la página de producto. Puede cambiar el tamaño predefinido en la configuración de la Tienda.

en: This product has no available stock
es: El producto no tiene stock disponible

en: This product has sold out.
es: Este producto esta agotado.

en: This product is not taxable.
es: Este producto no está sujeto a impuestos.

en: This setting will provide rates based on the dimensions from eacy item in your cart
es: Este ajuste proporcionará tasas basadas en las dimensiones de cada producto en su carro.

en: This shipping module only works if the base country in settings, region is set to Australia.
es: El módulo de envío solo funciona si el país base en la configuración es Australia.

en: This users cart was empty
es: Este carro está vacío

en: This will add all your products you have on sale from the selected category
es: Esto agregará todos los productos a la venta a la categoría seleccionada

en: This will add all your products you have on sale to the page
es: Esto añadirá en la página todos los productos que hay a la venta

en: This will add the selected product to your page.
es: Esto añadirá el producto seleccionado a su página.

en: This will be the Email address that the Purchase Reciept is sent to.
es: Esta es la dirección de Email a la que se enviará el recibo de compra

en: Thousands and decimal separators
es: Miles y separadores de decimales

en: Thousands separator
es: Separador de Miles

en: Three Months
es: Tres meses

en: Thumbnail Settings
es: Ajustes de Miniaturas

en: Thumbnail Size
es: Tamaño Miniatura

en: Thumbnail&nbsp;Size
es: Tamaño&nbsp;de&nbsp;miniatura

en: Thumbnails regenerated.
es: Miniaturas regeneradas.

en: Time Uploaded
es: Fecha de Subida

en: Title:
es: Título:

en: To change the look of certain aspects of your shop, you can edit the moved files that are found here:
es: Para cambiar el diseño de diferentes aspectos de su tienda, puede editar los archivos trasladados que se encuentran aquí:

en: To configure a payment module select one on the left.
es: Para configurar un módulo de pago seleccione uno de la izquierda.

en: To configure a shipping module select one on the left.
es: Para configurar un módulo de envío seleccione uno de la izquierda.

en: To enable shipping in WP e-Commerce you must select which shipping methods you want to enable on your site.<br /> If you want to use fixed-price shipping options like "Pickup - $0, Overnight - $10, Same day - $20, etc." you can download a WordPress plugin from plugins directory for <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">Simple shipping</a>. It will appear in the list as "Fixed rate".
es: Para habilitar el envío en WP e-Commerce debe seleccionar que método de envío quiere habilitar en su sitio web<br /> Si quiere usar un envío de precio fijo como "Recoger - 0$, Al día siguiente 10$, El mismo día 20$, etc" puede descargar un plugin de WordPress del directorio de plugins para <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">Envío sencillo</a>. Aparecerá en la lista como "Fixed rate".

en: To import your products into <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> so that they appear within Google Product Search results, sign up for a Google Merchant Centre account and add a scheduled data feed with the following URL:
es: Para importar sus productos en <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> para que aparezcan en los resultados de búsqueda de productos de Google, regístrese para obtener una cuenta Google Merchant Centre y añadir un feed de datos programado con el siguiente URL:

en: To over-ride the presentation settings for this group you can enter in your prefered settings here
es: Para sobreescribir los ajustes de presentación para este grupo puedes rellenar aquí tus ajustes deseados

en: Tongan Pa&#699;anga
es: Tonga Pa&#699;anga

en: Top
es: Arriba

en: Total Income
es: Ingresos totales

en: Total Price
es: Precio Total

en: Total Shipping
es: Total Envío

en: Total Shipping: %s
es: Total Envío: %s

en: Total Tax
es: Total Impuesto

en: Total quantity
es: Cantidad total

en: Total weight <br />(<abbr alt="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products" title="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products">in pounds</abbr>)
es: Peso total <br /> (<abbr alt  = "Debe introducir el peso en libras aquí, independientemente de lo que usaba en sus productos" title="Debe introducir el peso en libras aquí, independientemente de lo que usaba en sus productos">en libras</abbr>)

en: Track & Trace means you may track the progress of your parcel with our online parcel tracker, just login to our website and enter the following Tracking ID to view the status of your order.
    
    Tracking ID: %trackid%
es: Localizar y Seguir significa que usted puede seguir el progreso de su paquete con nuestro gestor de paquetes en línea, simplemente acceda a nuestro sitio web e introduzca el ID de seguimiento para ver el estado de su pedido.
    
    ID de seguimiento: %trackid%

en: Track History:
es: Historial de Rastreo:

en: Track and Trace settings
es: Ajustes de rastreo y localización

en: Tracking Email Message
es: Mensaje del Email de Seguimiento

en: Tracking Email Subject
es: Asunto del Email de Seguimiento

en: Tracking ID
es: ID de Seguimiento

en: Tracking ID:
es: ID Seguimiento:

en: Transaction ID
es: ID de pedido

en: Transaction Id
es: ID de Transacción

en: Transaction Results
es: Resultados de la Transacción

en: Trash
es: Papelera

en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
es: Trinidad y Tobago Dólar

en: Tunisia
es: Túnez

en: Tunisian Dollar
es: Túnez Dólar

en: Turkey
es: Turquía

en: Turkish Lira
es: Turquía Lira

en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

en: Turn tax on
es: Activar impuestos

en: Type
es: Tipo

en: UPS Account #
es: Cuenta de UPS #

en: UPS Express Box - Large
es: UPS Express Box - Grande

en: UPS Express Box - Medium
es: UPS Express Box - Mediano

en: UPS Express Box - Small
es: UPS Express Box - Pequeño

en: UPS Letter
es: UPS Carta

en: UPS Password
es: UPS Contraseña

en: UPS Preferred Services
es: UPS Servicios Recomendados

en: UPS Username
es: UPS Usuario

en: US Dollar
es: Dolar US

en: USA Minor Outlying Islands
es: Islas menores alejadas de EE.UU.

en: Uganda Shilling
es: Uganda Chelín

en: Ukraine
es: Ucrania

en: Ukraine Hryvnia
es: Ucrania Hryvnia

en: Uncategorized
es: Sin Categoría

en: Unique Names
es: Nombres Unicos

en: United Arab Emirates
es: Emiratos Arabes Unidos

en: Unmark as Featured
es: Desmarcar como Destacado

en: Unpublished
es: No Publicado

en: Unsaved changes have been detected. Click OK to lose these changes and continue.
es: Se han detectado cambios sin guardar. Haga click en OK para perder los cambios y continuar.

en: Update
es: Aplicar

en: Update &raquo;
es: Actualización &raquo;

en: Update Coupon
es: Actualizar Cupón

en: Update Notes
es: Actualizar Notas

en: Update Page URLs
es: Actualizar URL de la página

en: Update Product Category
es: Actualizar Categoría de Producto

en: Update Store
es: Actualizar Tienda

en: Update Tag
es: Actualizar Etiqueta

en: Update Variation
es: Actualizar Variante

en: Update Variations &rarr;
es: Actualizar Variantes &rarr;

en: Update WP e-Commerce
es: Actualizar WP e-Commerce

en: Updating
es: Actualizando

en: Updating Categories...
es: Actualizando Categorías...

en: Updating Child Products...
es: Actualizando Subproductos

en: Updating Database...
es: Actualizando base de datos...

en: Updating Product Files...
es: Actualizando Archivos de Producto...

en: Updating Products...
es: Actualizando Productos...

en: Updating Variations...
es: Actualizando Variantes...

en: Updating cart...
es: Actualizando Carro...

en: Upgrades
es: Actualizaciones

en: Upgrading to WP e-Commerce 3.7 and later requires you to run this fix once.The following Boxes corresponds to the form fields in your current checkout page.  All you have to do is select from the drop-down menu box what each of the following fields represent. Sorry for any inconvenience caused, but we're sure you'll agree that the new purchase logs are worth this minor hassle.
es: La actualización a WP e-Commerce 3.7 y posterior requiere llevar a cabo este arreglo una vez. Las siguientes casillas corresponden a los campos de formulario de su página de pedido. Todo lo que tiene que hacer es seleccionar del desplegable lo que representa cada campo. Le pedimos disculpas por las molestias causadas, pero estamos seguros de que estará de acuerdo que los nuevos registros de las compras merecen este pequeño esfuerzo.

en: Upload Image%s
es: Subir imagen%s

en: Upload New File
es: Subir Nuevo Archivo

en: Upload a File
es: Subir un Archivo

en: Uruguayan Peso
es: Uruguay Peso

en: Use Category Grid View
es: Usar Vista Cuadricula de la Categoría

en: Use Default
es: Utilizar Predefinida

en: Use IntenseDebate Comments
es: Usar comentarios de IntenseDebate

en: Use Lightbox Effect for product images
es: Usar Lightbox para imagen de productos

en: Use Live Search
es: Usar búsqueda en vivo

en: Use Once
es: Usar una vez

en: Use Pagination
es: Usar Paginación

en: Use Shipping
es: Usar Envío

en: Use Sliding Cart:
es: Usar Carro Deslizante:

en: Use Test Server:
es: Usar servidor de pruebas

en: Use Testing Environment
es: Usar entorno de pruebas

en: Use as Product Thumbnail
es: Usar como Miniatura del Producto

en: Use as featured image
es: Usar como imágen destacada

en: Use dark Dropshop style
es: Usar estilo dark Dropshop

en: Use light Dropshop style
es: Usar estilo light Dropshop

en: Username
es: Usuario

en: Username:
es: Usuario:

en: Users Custom Fields
es: Campos Personalizados de Usuarios

en: Users can personalize this Product by leaving a message on single product page
es: Los Usuarios pueden personalizar este Producto dejando un mensaje en la página del producto

en: Users can upload images on single product page to purchase logs.
es: Los usuarios pueden subir imágenes en la página de un producto individual para los registros de compra.

en: Users must register before checking out
es: Los usuarios deben registrarse antes de pagar

en: Using lightbox means that when clicking on a product image, a larger version will be displayed in a "lightbox" style window. If you are using a plugin such as Shutter Reloaded, you may want to disable lightbox.
es: Usar lightbox significa que al hacer clic en una imagen del producto, una versión más grande se mostrará en una ventana de estilo "lightbox". Si usted está usando un plugin, como Shutter Reloaded, es posible que deba desactivar lightbox.

en: Value
es: Valor

en: Variation Price
es: Precio de Variante

en: Variation not in stock
es: Variante no en stock

en: Variation set
es: Conjunto de Variantes

en: Variations
es: Variantes

en: Vatican
es: Vaticano

en: Venezuelan Bolivar
es: Venezuela Bolívar

en: Vietnamese Dong
es: Vietnam Dong

en: View
es: Ver

en: View &#8220;%s&#8221;
es: Ver &#8220;%s&#8221;

en: View Packing Slip
es: Ver Albarán

en: View Product
es: Ver Producto

en: View:
es: Ver:

en: Virgin Islands (British)
es: Islas Vírgenes (Británicas)

en: Virgin Islands (USA)
es: Islas Vírgenes (EE. UU.)

en: Visit Shop
es: Visite la Tienda

en: Visit author homepage
es: Visitar el sitio web del autor

en: Visit the shop
es: Ir a la Tienda

en: Visit upgrade homepage
es: Visitar el sitio web de actualizaciones

en: WP e-Commerce 3.8 not compatible
es: WP e-Commerce 3.8 no compatible

en: WP e-Commerce Upgrades
es: Actualizaciones WP e-Commerce

en: WP e-Commerce is almost ready.
es: WP e-Commerce esta casi listo.

en: WP e-Commerce provides you the ability to move your theme files to a safe place for theming control.
    					
    If you want to change the look of your site, select the files you want to edit from the list and click the move button. This will copy the template files to your active WordPress theme.
es: WP e-Commerce le proporciona la posibilidad de mover los archivos de tema a un lugar seguro para el control de temas.
    					
    Si quiere cambiar el aspecto de su sitio, seleccione los archivos que desea editar de la lista y haga click en el botón mover. Esto copiará los archivos de plantila a su tema WordPress actual.

en: WP e-Commerce updated successfully!
es: ¡WP e-Commerce se ha actualizado satisfactoriamente!

en: Wallis and Futuna Islands
es: Islas Wallis y Futuna

en: Warning: Disabling this exposes your site to greater possibility of malicious files being uploaded, we reccomend installing the Fileinfo extention for PHP rather than disabling this.
es: Advertencia: Al desactivar esta opción expone su sitio a una mayor posibilidad de que se puedan subir archivos maliciosos, recomendamos la instalación de la extensión FileInfo para PHP en lugar de desactivarla.

en: We Recommend
es: Recomendamos

en: Weight
es: Peso

en: Weight Unit
es: Unidad de Peso

en: Weight:
es: Peso:

en: Western Sahara
es: Sahara Oriental

en: When upgrading the WP e-Commerce Plugin from 3.6.* to 3.7 it is required that you associate your checkout form fields with the new Purchase Logs system. To do so please <a href="%s">Click Here</a>
es: Al actualizar el Plugin WP e-Commerce de 3.6.* a 3.7 se necesita que asocie los campos de su formulario de caja con el nuevo sistema de Historiales de Compra. Para hacerlo, por favor, <a href="%s">Haga click aquí</a>

en: Width
es: Ancho

en: Width:
es: Ancho:

en: Word of mouth
es: Recomendación

en: Yemen
es: Yémen

en: Yemeni Rial
es: Yemen Rial

en: Yes
es: Si

en: You are about to delete the selected purchase logs.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
es: Está a punto de borrar los registros de compra seleccionados.
    'Cancel' para parar, 'OK' para borrar.

en: You are about to delete this log '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
es: Está a punto de eliminar este registro '%s'
     'Cancelar' para parar, 'OK' para borrar.

en: You can create a copy of your WordPress Theme by clicking the backup button bellow. Once copied you can find them here:
es: Puede crear una copia de seguridad de su Tema WordPress haciendo click en el botón inferior. Una vez copiado puede encontrarlo aquí:

en: You can list a default price here for this variation.  You can list a regular price (18.99), differential price (+1.99 / -2) or even a percentage-based price (+50% / -25%).
es: Puede mostrar un precio por defecto para esta variación. Puede mostrar un precio normal (18.99), un incremento o disminución (+1.99 / -2) o también un precio porcentual (+50% / -25%).

en: You can set an image for the category here.  If one exists, check the box to delete.
es: Aquí puede elegir una imagen para la categoría. Si ya tiene una, marque la casilla para eliminarla.

en: You did not specify any template files to be moved.
es: No ha especificado ninguna plantilla para moverla.

en: You don't have any Upgrades yet!
es: No tiene ninguna actualización!

en: You don't have permission to be doing that!
es: No tienes permiso para estar haciendo eso!

en: You have no Variations added.
es: No tiene Variantes añadidas.

en: You have not purchased any downloadable products yet.
es: Todavía no has comprado ningún producto descargable

en: You just added "[product_name]" to your cart.
es: Ha añadido "[product_name]" al Carro.

en: You must <a href="%1$s">update your database</a> to import all of your products.
es: Usted debe <a href="%1$s">actualizar su base de datos</a> para importar todos sus productos.

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
es: Tiene que iniciar la sesión para utilizar esta página. Por favor utilice el formulario de abajo para iniciar la sesión en su cuenta.

en: You must first save this Product as a Draft before adding variations
es: Primero debe guardar este Producto como un Borrador antes de añadir variantes

en: You must select a shipping method, otherwise we cannot process your order.
es: Debe seleccionar un método de envío, de otro modo no podremos procesar su pedido.

en: You must set your base postcode above before this shipping module will work.
es: Tiene que establecer su código postal antes de que el módulo de envío funcione.

en: You must sign in or register with us to continue with your purchase
es: Debe iniciar sesión o registrarse para continuar con su compra

en: You need to enable the widgets plugin to use this
es: Necesita activar el plugin de widgets para usar esto

en: You need to install the Gold and DropShop extentions to use this
es: Necesitas instalar las extensiones Gold y DropShop para usar esto

en: You save
es: Tu ahorras

en: You save: %s
es: Tu ahorras: %s

en: Your API key has been Reset
es: Su clave API ha sido reestablecida

en: Your Account
es: Su Cuenta

en: Your Details
es: Detalles de su Perfil

en: Your Downloads
es: Sus Descargas

en: Your Order from %shop_name% has been dispatched
es: Su Pedido de %shop_name% ha sido enviado

en: Your Packaging
es: Su Embalaje

en: Your Rating
es: Su Calificación

en: Your Subscription
es: Su Suscripción

en: Your Transaction ID
es: ID de su Pedido

en: Your WP e-Commerce database needs to be updated for WP e-Commerce 3.8.  To perform this update, press the button below.  It is highly recommended that you back up your database before performing this update.
es: Su base de datos de WP e-Commerce necesita ser actualizada para WP e-Commerce 3.8. Para realizar esta actualización, presione el botón de abajo. Es muy recomendable hacer copias de seguridad de su base de datos antes de realizar esta actualización.

en: Your Zipcode
es: Su C. Postal

en: Your billing/contact details
es: Su facturación / datos de contacto

en: Your order will be shipped to the billing address
es: Su pedido será enviado a la dirección de facturación.

en: Your preview for this product:
es: Su previsualización para este producto:

en: Your purchase from %shop_name% has just been dispatched. It should arrive soon. To keep track of your products status a tracking id has been attached. \r\n your tracking id is: %trackid%
es: Su pedido de %shop_name% acaba de ser enviado. Debería llegar pronto. Para hacer un seguimiento del estado del pedido se ha adjuntado un identificador. \ r \ n Su identificador es: %trackid%

en: Your shopping cart is empty
es: Su carro de la compra está vacío

en: Your website is using a currency not accepted by PayPal, select an accepted currency using the drop down menu bellow. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will convert the currency and send the order through to PayPal using the currency you choose below.
es: Tu sitio web esta usando una moneda no aceptada por PayPal, seleccione una moneda que sea aceptada usando el menú desplegable de la parte inferior. Los compradores en su sitio pagarán en su moneda local, sin embargo nosotros convertiremos esta moneda y enviaremos la orden a través de PayPal usando la moneda que escojas en la parte inferior.

en: Your website uses <strong>%s</strong>. This currency is not supported by PayPal, please  select a currency using the drop down menu below. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will send the order through to Paypal using the currency you choose below.
es: Su sitio web usa <strong>%s</strong>. Esta moneda no es soportada por PayPal, por favor seleccione una moneda del menú desplegable. Los compradores seguiran pagando en su moneda local, sin embargo, le enviaremos el pedido a través de Paypal usando la divisa que elija a continuación.

en: Yugoslav New Dinar
es: Yugoslavia Nuevo Dinar

en: Zambian Kwacha
es: Zambia Kwacha

en: Zimbabwe
es: Zimbaue

en: Zimbabwe Dollar
es: Zimbaue Dólar

en: [preview] Preview In Here [/preview]
es: [preview] Previsualización aquí [/preview]

[ctx: admin menu: add new product]
en: Add New
es: Añadir Nuevo

[ctx: all sales]
en: All
es: Todas

en: and above
es: y superior

[ctx: dashboard widget]
en: Category | Categories
es[0]: Categoría
es[1]: Categorías

[ctx: dashboard widget]
en: Product | Products
es[0]: Producto
es[1]: Productos

[ctx: dashboard widget]
en: Sale | Sales
es[0]: Venta
es[1]: Ventas

[ctx: dashboard widget]
en: Variation | Variations
es[0]: Variante
es[1]: Variantes

en: inches
es: pulgadas

en: meter
es: metro

en: more options
es: más opciones

en: number of products to show per page
es: número de productos a mostrar por página

[ctx: post type name]
en: Products
es: Productos

[ctx: post type singular name]
en: Product
es: Producto

[ctx: slug, part of url]
en: tagged
es: etiquetado

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
es: Categorías

[ctx: taxonomy general name]
en: Product Categories
es: Categorías de Producto

[ctx: taxonomy general name]
en: Product Tags
es: Etiquetas de producto

[ctx: taxonomy general name]
en: Variations
es: Variantes

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Category
es: Categoría de Producto

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Tag
es: Etiqueta de producto

[ctx: taxonomy singular name]
en: Variation
es: Variante

[ctx: the total value of sales in dashboard widget]
en: Sales
es: Ventas
